O studiach

EMBA W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH

Czym charakteryzują się studia EMBA „Zarządzanie cyberbezpieczeństwem i usługami cyfrowymi?

Studia podyplomowe typu Executive MBA to studia na których najwyższa kadra doskonali swoje umiejętności zarządcze. Studia, które proponujemy będą więc studiami managerskimi – w tle jednak przez cały czas słuchacze będą słuchali o zagadnieniach dotyczących zapewniania cyberbezpieczeństwa oraz zarządzania nowymi technologiami.

Staraliśmy się zrobić studia inne niż wszystkie.
1. Przede wszystkim przygotowujemy je w partnerstwie z jednym z operatorów usług kluczowych czyli Pocztą Polską, która zapewnia, że program jest dopasowany do potrzeb takich organizacji. A wśród pozostałych partnerów, których przedstawiciele będą dzielić się swoimi doświadczeniami znajdują się Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń oraz stowarzyszenie ISSA Polska.
2. Bardzo dużą uwagę położyliśmy na przygotowanie spójny, atrakcyjnego i bardzo merytorycznego programu. Jest to 256 godzin zajęć podczas których pilnujemy by wykładowcy nie powtarzali tych samych kwestii, nawiązywali do poszczególnych wykładów. Tym samym słuchacze będą poznawać aspekty cyberbezpieczeństwa na zasadzie uczestniczenia w spójnej historii.
3. Po trzecie, jeżeli nie najważniejsze dla studiów MBA, to nasi wykładowcy. Jest ich około 40. Wszyscy są ekspertami w wąskich dziedzinach, o których opowiadają. To powoduje, że poszczególne z zajęć pełne będą bardzo praktycznych wskazówek przekazywanych przez najlepszych. Jednocześnie ominięcie zajęć spowoduje utratę szansy na zapoznanie się z omawianym zagadnieniem w ramach programu.

Dla kogo przeznaczone są studia?

Od uczestników oczekujemy wyższego wykształcenie oraz 3 letniego doświadczenia w zarządzaniu bezpieczeństwem w podmiotach będących Operatorami Usług Kluczowych (OUK) oraz podmiotów utrzymujących Infrastrukturę Krytyczną państwa lub też bieżącej pracy w charakterze osoby odpowiadającej za zapewnienie cyberbezpieczeństwa w tych podmiotach lub resortach siłowych RP. 

Studia są przeznaczone dla wszystkich managerów, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności, lecz szczególnie koncentrować się będę na problematyce zarządzania cyberbezpieczeństwem w podmiotach gdzie zagadnienie to jest najbardziej istotne. W takich gdzie zaniedbania mogą prowadzić do rozległych incydentów, które mieć będą bezpośredni wpływ na funkcjonowanie społeczeństwa. Udane cyberataki mogą bowiem skutkować nie tylko bezpośrednimi stratami dla organizacji, ale mogą doprowadzić do niepokojów społecznych czy nawet śmierci. Transport i dystrybucja energii, paliw, lekarstw, wody pitnej, funkcjonowanie portów i lotnisk, zapewnianie łączności – to tylko przykłady podmiotów będących operatorami usług kluczowych.

Czego uczyć się będą słuchacze?

Zajęcia zawierać będą solidną dawkę typowych przedmiotów wymaganych na studiach tego typu, czyli rachunkowość, ekonomia, zarządzanie personelem, zarządzanie strategiczne… Wszystko oczywiście podane w kontekście cyberbezpieczeństwa. Do tego jednak dodaliśmy przedmioty związane z zapewnianiem ciągłości funkcjonowania, funkcjonowaniem KSC, monitorowaniem zdarzeń, rodzajami cyberzagrożeń, dezinformacją, kryminologicznymi aspektami cyberbezpieczeństwa, zarządzaniem projektami IT, bezpieczeństwem systemów automatyki przemysłowej, chmur obliczeniowych… Nasz partner – Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń zaprosi słuchaczy do gry symulacyjnej Cybertwierdza. A to tylko fragment tego co mamy przewidziane w programie

Czy są jakieś rekomendowane miejsca noclegowe?

W trakcie tych studiów nie ma możliwości korzystania z bazy noclegowej AMW. W odległości kilku/kilkunastu kilometrów znajduje się jednak kilka miejsc z których często korzystają nasi goście.  Szczególnie chwalą sobie oni noclegi w następujących miejscach:
 
Hotel Antares  (przejdź na stronę hotelu)
ul. Komandorska 59
81-232 Gdynia
 
Hotel Spa Faltom (przejdź na stronę hotelu)
ul. Grunwaldzka 7
84-230 Rumia
 
AMW Rewita Sopot (przejdź na stronę hotelu)
ul. Kordeckiego 12 
81-722 Sopot
 
Courtyard Gdynia Waterfront (przejdź na stronę hotelu)
ul. Jerzego Waszyngtona 19
81-342 Gdynia

W jakim czasie mogę otrzymać fakturę za studia?

Zgodnie z Ustawą o VAT fakturę za studia możemy wystawić w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od zapłaty. 
Szczegółowe informacje przedstawione są w niniejszych dokumentach:
  1. Zasady wystawiania faktur za usługi edukacyjne (pobierz)
  2. Załącznik 1 (pobierz)
  3. Załącznik 2 (pobierz)
  4. Załącznik 3 (pobierz)

Gdzie odbywać się będą zajęcia?

Zjazdy postanowiliśmy rozdzielić pomiędzy dwie lokalizacje:
Gdynia – Akademia Marynarki Wojennej przy ul. J. Śmidowicza 69
Warszawa – centrala Poczty Polskiej przy ul. Rodziny Hiszpańskich 8

III edycję studiów planujemy przeprowadzić je w podanych terminach i dołożymy wszelkich starań by tak się stało, niemniej rezerwujemy sobie prawo do zmian o których będziemy powiadamiać studentów na bieżąco

nr data zjazdu miejsce
1. 7/8 października 2023 Gdynia
2. 21/22 października 2023 Gdynia
3. 4/5 listopada 2023 Gdynia
4. 25/26 listopada 2023 Warszawa
5. 9/10 grudnia 2023 Warszawa
6. 16/17 grudnia 2023 Warszawa
7. 3/4 lutego 2024 Warszawa
8. 17/18 lutego 2024 Warszawa
9. 2/3 marca 2024 Warszawa
10. 16/17 marca 2024 Gdynia
11. 6/7 kwietnia 2024 Gdynia
12. 20/21 kwietnia 2024 Gdynia
13. 11/12 maja 2024 Gdynia
14. 25/26 maja 2024 Gdynia
15. 8/9 czerwca 2024 Gdynia
16. 15/16 czerwca 2024 Gdynia

Dlaczego warto studiować cyberbezpieczeństwo na Akademii Marynarki Wojennej?

Wydział Dowodzenia i Operacji Morskich AMW od lat proponuje studia w zakresie cyberbezpieczeństwa zarówno dla podchorążych jak i studentów cywilnych – dziennych i zaocznych. Od lat organizowane są na uczelni studia podyplomowe „Cyberbezpieczeństwo”, których absolwentami są już setki osób. Na Akademii Marynarki Wojennej od kilku lat odbywa się Letnia Szkoła Cyberbezpieczeństwa organizowana przy współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej, której zimowa edycja również na stałe znalazła się w kalendarzu. Co roku w murach Akademii Marynarki Wojennej odbywa się również największa polska konferencja dotycząca przestępczości teleinformatycznej PT XXI. Wszystkie te inicjatywy doprowadziły do tego, że w 2020 r. powołano na Akademii Marynarki Wojennej osobną jednostkę organizacyjną – Morskie Centrum Cyberbezpieczeństwa. Jest to think tank specjalizujący się w zwalczaniu cyberprzestępczości i zapewnianiu cyberbezpieczeństwa. Więcej informacji znajduje się na stronie mcc.amw.gdynia.pl

Jak wyglądać będą zajęcia?

Zajęcia w miarę możliwości epidemiologicznych planujemy prowadzić w sposób stacjonarny w Warszawie oraz Gdyni. Alternatywnie jesteśmy jednak gotowi by odbywały się w sposób zdalny przy pomocy platformy do wideokonferencji. 

Zajęcia prowadzone w sposób stacjonarny nie będą transmitowane online, tak jak i nie planujemy w tym momencie odtwarzać stacjonarnym studentom nagrań z wykładów bez fizycznej obecności prowadzących.

Podczas studiów eMBA relacje fizyczne są co najmnije tak istotne jak uczestnictwo w zajęciach.

Zaliczenie studiów następuje na podstawie pracy zaliczeniowej, będącej rozwiązaniem KONKRETNEGO problemu dotyczącego cyberbezpieczeństwa w KONKRETNEJ organizacji, którą znają słuchacze. Na wniosek Promotora praca może być później broniona przed komisją. W przypadku nieobecności przekraczających 80% (6 dni zajęć) można się spodziewać egzaminu potwierdzającego przyswojenie zagadnień

Kiedy można się zapisać?

Rekrutacja na III edycję studiów została rozpoczęta w drugiej połowie czerwca 2023 r.

Liczba miejsc jest ograniczona. W przypadku liczby zgłoszeń przekraczającej ilość wolnych miejsc pierwszeństwo będą mieć przedstawiciele Resortu Obrony Narodowej i innych resortów siłowych oraz Operatorów Usług Kluczowych.


 — UWAGA —
w związku z bardzo dużą liczbą chętnych rozpoczęliśmy już przyjmowanie zgłoszeń w ramach listy rezerwowej

Czwarta edycja studiów planowana jest na jesień 2024

BEZPIECZEŃSTWO CYBERPRZESTRZENI ORAZ USŁUG CYFROWYCH
staje się jednym z największych wyzwań naszych czasów. Szersze wykorzystywanie nowych technologii, mimo, że niezbędne, generuje nowe rodzaje zagrożeń. Są one związane z niewłaściwym zabezpieczaniem bądź niepoprawnym korzystaniem z informacji i systemów informatycznych. Skutki tego typu błędów wykraczają jednak poza cyberprzestrzeń i potrafią oddziaływać na świat fizyczny. Szczególnie jest to widoczne wśród Operatorów Usług Kluczowych. Celem studiów jest przekazanie słuchaczom praktycznych wskazówek, które pozwolą im świadomie podejmować decyzje w zakresie postępowania ze zidentyfikowanym ryzykiem dla bezpieczeństwa IT, i tym samym zapewniać odporność organizacji na cyberzagrożenia.